GAS S

Виконавчий механізм радіоканальний

ЗавантажитиЗавантажити інструкцію

Дата публікації: 02.02.2020

Призначення пристрою

Датчик загазованості радіоканальний «GAS S»призначений для автоматичного виявлення витоків природного газу метан. Пристрій може бути застосований у вибухонебезпечних зонах (кухні, котельні) житлових приміщень.

Пристрій відповідає ДСТУ EN 50194(тип. А).

Датчик оснащений функцією активації вихідного сигналу(реле з «сухими» контактами) для запуску запобіжного клапана на вхідній газовій трубі. Такий клапан повинен вимагати ручної дії для скидання на відкриту позицію. Встановлення та використання клапана має відповідати вимогам EN 1775 та національним нормам.

Малюнок 1.1

Недоцільно використовувати датчик для управління витяжним вентилятором, оскільки електродвигун може бути поміщений у повітряний потік, який може містити горючий газ і викликати іскру та стати небезпекою займання.

Для функціонування в системі «Розумний дім»торгової марки BRONдатчик повинен бути зареєстрований (приписаний). Зв'язок з планшетом по радіоканалу двосторонній.

Загальні дані щодо небезпеки витоків природного газу

Перед встановленням або експлуатуванням пристрою, уважно прочитайте цей паспорт.

Головна небезпека витоків природного газу

Головна небезпека витоків природного газу - його скупчення в повітрі приміщення. У концентрації, що перевищує 4,4% обсягу (100% НКПР (нижня концентрація порогу розповсюдження)), природний газ стає вибухонебезпечним.

Особливості газу, що використовують у побутових приміщеннях

Природний газ що використовується у побутових приміщеннях, як правило, є метан, рідше суміш метану, водню, азоту та монооксиду вуглецю. Ці гази легші повітря. Чистий природний газ (метан до 98%) не має кольору і запаху. Щоб можна було визначити природний газ по запаху, в нього додають невелику кількість речовин, що мають неприємний запах. Найчастіше в якості одоранту застосовується етилмеркаптан. Саме тому газ, що надходить до газоспоживаючих установок, має характерний запах.

Особливості сприйняття газу

Більшість людей здатні відчувати присутність у повітрі природного газу при його концентрації близькою до 2% від нижньої межі вибухонебезпечності (НКПР). Однак через особливості нюху окремих людей, а також з віком, здатність відчувати присутність газу в повітрі значно зменшується. Також при поступовому підвищенні концентрації газу людина може звикнути і втратити здатність реально оцінювати концентрацію газу, що знаходиться у повітрі.

Принцип дії

Принцип дії сигналізаторазаснований на вимірюванні провідності напівпровідникового чутливого елемента (сенсора) під впливом на нього вимірюваного газу. Зв’язок з планшетом по радіоканалу двосторонній.

Пристрій контролює наявність у повітрі приміщення концентрації природного газу(метану) понад гранично-допустиме значення. У разі перевищення концентрації встановленого граничного (порогового) значення 20% НКПР газу в повітрі приміщення включається червоний індикатор тривоги та внутрішня звукова сигналізація, а це означає, що тривога активується набагато раніше, ніж виникне небезпека вибуху

Налаштування пристрою подано у інструкціїз експлуатування на «Систему «Розумний дім».У разі виявлення газу пристрій невідкладно передає на планшет по радіоканалу сповіщення «газ здетектовано», без затримки активує вихідне реле, що призводить до перемикання контактів (затискачі «NC», «C», «NO»), до яких може бути підключений газовий відсічний клапан газу, встановлений у трубі газопостачання користувача, вентилятор, витяжна вентиляція або інше захисне обладнання

У разі відсутності напруги у мережіпристрій автоматично перемикається на резервне джерело живлення - акумулятор

Планшет оповіщає користувача сповіщенням про тривогу «газ здетектовано».При підключенні планшета до зовнішнього пульту спостереження, планшет відправить сповіщення про тривогу

При зниженні концентраціїнижче порогового значення сигналізатор переходить в нормальний режим роботи автоматично, формує сповіщення «газ не виявлено», гасне червоний індикатор «Тривога», контакти реле повертаються в початкове положення. Якщо у стані спокою пристрою сталось знеструмлення, реле знеструмлене, вихідні контакти реле «NC» та «C» замкнені.

Виявлення газу призводить до включення світлодіодного індикаторачервоного кольору і біпера на 5 с, після чого датчик скидає тривогу і сигнал біпера на 5 с. За наявності газу датчик повторює включення тривоги з циклами по 5с

Один раз на хвилину пристрій ініціює передавання на планшет сповіщення про поточний стан та має отримати підтвердження про отримання сповіщення від планшета. Стан пристрою відображається на екрані планшета у вікнах за призначенням. Залежно від сценарію, складеного при конфігурації системи, планшет передає Рush-повідомлення про виявлений газ на смартфон користувача через мобільний додаток «Bron Smart Home».

В проміжках часу між передаванням сповіщень пристрій перебуває в енергозберігаючому режимі

Зв’язок з планшетом

Обмін даними між датчиком і планшет здійснюється на частотах в діапазоні від 868,0 до 868,6 МГц. Датчик не вимагає дозволів на придбання і використання частоти. Конструкція корпусу передбачає кріплення на стіні у вертикальному положенні.

Радіоканал зв’язку
Енерго збереження
Контроль батареї
Обмін данними
Цілодобова робота
У разі неотримання від планшета підтвердження

У разі неотримання від планшета підтвердження, виконавчий пристрій передає сповіщення про стан ще тричі та очікує протягом однієї хвилини отримання підтвердження. Якщо протягом 2 хвилин планшет не приймає сповіщень, то формує сповіщення «відсутній зв'язок» з пристроєм. Приймання підтвердження від планшета переводить планшет в енергозберігаючий режим.

У РАЗІ відсутності напруги

У разі відсутності напруги у мережі пристрій автоматично перемикається на резервне джерело живлення - акумулятор

Контроль стану акумулятора

Пристрій забезпечує безперервну роботу з акумулятором ємністю 1000 мА·год за відсутності основної напруги живлення протягом не менше 8 годин. Фактичний час роботи акумулятора залежить від його якості, як часто спрацьовував пристрій в результаті виявлення газу, наскільки «прозоре» приміщення для радіосигналу і стійкого зв’язку з планшетом.

У разі втрати ємності акумулятора, його заміна здійснюється тільки у сервіс-центрі виробника

Технічні характеристики

Найменування параметраОдиниці вимірюванняЗначення
1Визначений тип виявленого газуСН4 (метан)
2Тип чутливого сенсораметал-оксид-напівпровідник
3Значення встановленого порогу спрацьовування сигналізації до вибухонебезпечних концентрацій%НКГР
4Об'ємна частка газу у повітрі%5
5Струм, що комутується контактами вихідного релеA6
6Напруга на контактах вихідного релеВ АС250
7Потужність передавачамВт20
8Максимальне віддалення пристрою від планшетам1000
9Напруга живлення від АКБВ DC3,7
10Діапазон робочих температур згідно з ДСТУ EN 50491-2°Свід 5 до 40
11Рівень звукового сигналу тривогидБне менше 85
12Напруга живлення від мережі загального користуванняВ АСвід 110 до 242
13Струм споживання від мережі в стані спокоюмА0,01
14Струм споживання від батареї в стані спокоюмкА0,75
15Резервне джерело живленнявбудований Li-ion АКБ ємністю 1000 мА·год
16Струм споживання від мережі в режимі тривогимкА0,9
17Струм споживання в режимі тривогимА80
18Час готовності до роботи після включенняхв10
19Діапазон робочих температур°Свід мінус 10 до 40
20Відносна вологість при температурі 40 °С%90
21Ступінь захисту оболонкиІР42
22Час готовності до роботи після включенняхв10
23Габаритні розміримм80,0x80,0х26
24Вагагне більша 110
25Середній термін служби пристроюрік7

Конструкція пристрою

Вигляд виконавчого механізму наданий на рисунку. Конструкція призначена для встановлення у коробку монтажну (установчу) діаметром не менше 60 мм окремо або разом з вимикачем освітлення або розеткою. Конструкція корпусу не передбачає кріплення.
Пристрій складається з:
Кришка
Індикатор зеленого кольору наявності напруги живлення
Індикатор тривоги червоного кольору
Корпус
Біпер
Саморізи кріплення друкованої плати
Друкована плата з компонентами
Акумуляторна батарея
Отвір доступу до кнопки скидання
Вимикач живлення
Затискачі контактів вихідного реле
Затискачі мережних проводів

Конструкція датчика передбачає кріплення на стіні. Робоче положення сигналізатора - вертикальне

Процедури з датчиком

Включення датчика

Для приведення датчика у робочий стан необхідно його включити.

1.
пристрій вважається включеним

Після включення, вимикач живлення переведіть в положення «включено».

2.
Не зареєстрований пристрій

Після включення не зареєстрований пристрій знаходиться у стані запиту на реєстрацію (спостерігайте включення індикатора на час 0,1 с з періодом 0,5 с).

Скидання і вимкнення датчика

Для повторної реєстрації пристрою повинна бути скинута попередня реєстраціяцього пристрою.

Для вимкнення пристрою вимикач живлення переведіть в положення «вимкнено»

1.
Включення пристрою

Натисніть і утримуйте скріпкою кнопку управління до 4 с і спостерігайте за індикатором:
- Якщо світлодіодний індикатор блимнув двічі, це означає, що пристрій був включений, а натискання і утримання кнопки призвело до відключення пристрою.

2.
скидання реєстрації

Відпустіть кнопку, зачекайте 5 с. Натисніть і утримайте скріпкою кнопку на час до 10 с до трикратного спалаху світлодіодного індикатора тривалістю 0,5 с кожний. Це ознака того, що у пристрою скинута реєстрація;
Якщо світлодіодний індикатор спалахнув один раз, це означає, що потрібно продовжувати тримати кнопку до трикратного спалаху індикатора. Це ознака того, що у пристрою скинута реєстрація.

Після скидання потрібне виконання реєстрації пристрою.

Реєстрація датчика у планшеті

Реєстрація, або припис пристрою до планшета - це процес внесення пристрою в конфігурацію планшета. Після реєстрації, за наявності стійкого зв’язку, пристрій придатний до роботи.

Реєстрація може бути виконана одним зі способів:

автоматичним зчитуванням

Автоматичним зчитуванням заводського (серійного) номера пристрою по радіоканалу на відстані від 10 до 15 см від планшета;

ручним введенням

Ручним введенням заводського (серійного) номера пристрою і пошук його по цьому номеру

зчитуванням QR-коду

Зчитуванням QR-коду смартфоном через мобільний додаток «Bron Smart Home».

Перевірка стійкого зв'язку

До встановлення датчика на місце можливого експлуатування необхідно виявити місце стійкого зв'язку з планшетом. Стійкий зв'язок визначається та відображається на екрані планшета за рівнем прийнятого сигналу від датчика (відмінний, нормальний, поганий).

Рівень повинен бути не менше нормального. Для пошуку достатнього рівня сигналу необхідно рухати датчик в радіусі 10-15 см навколо можливого місця встановлення та контролювати рівень сигналу на планшеті.

 

Підтвердження працездатності

 

Під час експлуатування, з ініціативи датчика, один раз за хвилину датчик передає на планшет сповіщення про свій стан.

Якщо протягом 3 хвилин планшет не прийняв сповіщення від датчика, планшет формує повідомлення про втрату зв'язку.

Відображення на індикаторі стану датчика

Індикатори:
- індикатор електроживлення - зеленого кольору;
- індикатор сигналу тривоги - червоного кольору

Дії з датчикомСтан індикатора
1Був виключений або був включений у зареєстрованому станіблимає одноразово
1Виключенняблимає дворазово
1Виконане скиданняблимає триразово
1Встановлено зв'язок з планшетом для виконання реєстраціївключений постійно

Вказівки щодо заходів безпеки

Датчик не є джерелом небезпеки для людейі матеріальних цінностей (в тому числі і в аварійних ситуаціях). Конструкція сповіщувачів відповідає вимогам безпеки ДСТУ EN 60335-1

Датчик відкалібрований для газу метан, тому важливо, щоб апарат, не використовувався для виявлення іншого газу.

Датчик повинна встановлювати компетентна особа. Інсталятор зобов’язаний пояснити користувачеві ці інструкції, приділяючи особливу увагу рекомендаціям, наданим у пп. 8.2 - 8.7 ДСТУ EN 50244:2016. Користувач повинен бути поінформований інсталятором про рекомендації виробника на тривалість експлуатації датчика, а також вказати дату, коли буде потрібно замінити прилад, як це чітко вказано на пристрої в встановленому положенні.

У разі пошкодження корпусу датчика можлива небезпека ураженнякористувача електричним струмом або неправильна робота датчика.

При виконанні робіт при встановленні або знятті компонентів необхідно дотримуватися правил проведення робіт на висоті.

Внутрішній газопровід та відсічний пристрій (за його наявності), повинні відповідати національним нормам і правилам, чинним у країні.

Перед підключенням до електромережіперевірте, чи відповідає її напруга вказаному діапазону напруги живлення компонента на табличці з маркуванням.

Виробник не несе відповідальності за пошкодження, спричинені недотриманням вимог щодо техніки безпеки та правил експлуатації пристрою.

Підготовка до встановлення та монтаж

Щоб вибрати положення пристрою, слід враховувати джерело і характер можливого випуску газу.
Природний газ, як правило, заповнює весь об’єм вище рівня витоку. Концентрація газу нижче рівня евакуації буде набагато нижча, ніж концентрація вище витоку. Можна вважати, що над рівнем виходу концентрація газу, де вона вимірюється рівна.

В ідеалі пристрій повинен бути встановлений у кожному приміщенні, що містить газове устаткування. Якщо це неможливо, пристрій повинен бути встановлений у приміщенні, де, швидше за все, випадає газ: це, як правило, кухня через наявність газової плити та інших газових приладів. Витікання з котлів менш імовірне, оскільки котли стаціонарні прилади і, як правило, їх конструкція герметична.

1.
Встановка датчика газу

Датчик газу повинен бути встановлений над рівнем можливого виходу газу та поблизу стелі (зазвичай < 0,3 м від стелі), у місці, де руху повітря не перешкоджають меблі.

2.
місце розташування

Місце розташування не повинно бути вразливим до впливу бризок під час звичайних рутинних операцій, таких як очищення в цьому районі.

3.
пристрій не слід встановлювати:

- У замкнутому просторі;
- Прямо над раковиною;
- Біля дверей або вікна;
- У зоні, де температура може знизитися нижче -10 ° С або вище 40 ° С;
- Де бруд і пил можуть блокувати датчик;
- У вологих місцях;
- Надто близько до отворів або вентиляційних каналів, оскільки повітряний потік у цих місцях може бути високим і може локально зменшувати концентрацію газу;
- Над газовими приладами, в тому числі для приготування їжі або поруч із ними, тому що можуть виникати невеликі викиди газу, безпосередньо перед запаленням, що може спричинити небажані тривоги.

Не встановлюйте датчик на металеві поверхні, та поблизу них. Такі поверхні викликають загасання радіосигналу

Установка поблизу плит

Слід зазначити, що установка поблизу плит може призвести до:

- Тривоги від пристрою через пари, які утворюються при приготуванні їжі, а не витікання газу;
- Забруднення пристрою жиром, що може перешкоджати правильному функціонуванню.

Рекомендована відстань

Рекомендована відстань встановлення датчикавід стелі 0,3 м, від газової плити по найкоротшій відстані до пристрою не більше 5 м. Оскільки пристрій є компонентом системи «Розумний дім», є можливість встановлення кількох пристроїв у приміщеннях більших, ніж типові. Це має перевагу в тому, що дозволяє точніше виявити джерело витоку газу.

Не встановлюйте датчик в приміщеннях з довкіллям, що не відповідає умовам експлуатації датчика

Вказівки щодо встановлення

Пристрій не повинен використовуватися для керування основним електричним перемикачемна вводі електромережі в житлове приміщення, оскільки такі дії можуть створювати додаткові небезпеки для мешканців приміщення та можуть випадково вимикати пристрій виявлення газу.

Якщо будинок нежитловий протягом тривалого часу або якщо немає джерела присутності горючого газу, пристрій може бути вимкнений протягом цього періодукористувачем вимикачем живлення на датчику.

Включіть живлення датчика.

Розмістити підготовлений до роботи датчик(зареєстрований з позначенням відповідного місця встановлення) на рівну поверхню на місці встановлення.

Підключіть стаціонарну проводку(кабель) перетином не менше ніж 0,75 мм2 до затискачів датчика.

Під час експлуатації не допускається попадання води на чутливу частину датчикаабо в його корпус. Уникайте тривалого перебування датчика в умовах високої вологості, більше 80%.

Не встановлюйте датчик в приміщеннях з довкіллям, що не відповідає умовам експлуатації датчика

Перевірка та тестування

Перевірте якість зв’язку. Перевірте на планшеті рівень сигналу і залишкову ємність батареї датчика.

Під час експлуатації, з ініціативи датчика, один раз за хвилину датчик передає на планшет сповіщення про свій стан. Якщо протягом 3 хвилин планшет не отримав сповіщення від датчика, планшет формує повідомлення про втрату зв'язку.

У разі виявлення розряду батареї (за їх наявності у конструкції) менше ніж 10% від максимального значення ємності, датчик може бути працездатним ще 2-3 місяці до повного розряду батареї. Замініть батарею на нову.

За відсутності приймання підтвердження від планшетапро отримання переданого пристроєм сповіщення, перевірте на планшеті рівень сигналу.
Не раніше ніж через одну хвилину після перевірки стійкого зв’язку ініціюйте передавання сповіщення про зміну стану пристрою, що перевіряється. Перевірте отримання планшетом відповідного сповіщення.

Не встановлюйте пристрій в приміщеннях з середовищем, що не відповідає умовам експлуатації пристрою

Дії користувача у разі спрацювання датчика

Якщо сигнал триває навіть після спроби його відключеннявідповідним органом керування (за його наявності) та причина витікання газу залишається нез'ясованою або її неможливо ліквідувати, залиште приміщення та НЕГАЙНО ПОВІДОМТЕпостачальника газу та/або цілодобову аварійну газову службу 104, щоб вони могли перевірити обладнання, ліквідувати небезпеку та виконати необхідний ремонт.

Якщо сигнал припинився або сигналізацію з блокуванням було вимкненовідповідно до цієї інструкції і причину появи сигналу тривоги встановлено (наприклад, газовий кран включено при незапаленому пальнику), після припинення витоку газу впевніться, що всі прилади вимкнено, і після цього постачання газу з газопроводу може бути відновлено.

Якщо датчик працює від акумулятора(відсутня напруга у мережі живлення), припинення тривоги може бути пов'язано з розрядженням акумулятора, а не зменшенням рівня горючих газів у навколишньому середовищу. Вхід в приміщення слід здійснити з обережністю і тільки після перевірки концентрації горючого газу, щоб підтвердити відсутність небезпеки.

Якщо пристрій ініціює сигнал тривоги, або виникає запах газу, зберігайте спокій та виконуйте наступні дії, необов'язково в такому порядку:

- Гасіть всі джерела відкритого вогню, включно з усіма джерелами диму;
- Вимкніть всі газові прилади;
- Не вмикайте та не вимикайте будь-яке електричне обладнання;
- Включаючи ці датчики, світильники та акумуляторне обладнання;
- Відключіть постачання газу з газопроводу за допомогою регулювального пристрою та/або (у разі постачання скрапленого газу) з резервуару для зберігання;
- Відкрийте двері та вікна, щоб посилити вентиляцію;
- Не використовуйте телефон у приміщенні, де підозрюється наявність газу.

Закриття основного газового клапанаразом з підвищеною вентиляцією може призвести до зупинки сигналу, проте подача газу не повинна бути відновлена до тих пір, поки не визначена та не виправлена причину виходу.

Якщо до пристрою під’єднаний електромагнітний клапанна вхідній газовій трубі, то потрібно діяти відповідно до наведених вище рекомендацій.

Під час експлуатації не допускається попадання води на чутливу частину датчика або в його корпус. Уникайте тривалого перебування датчика в умовах високої вологості, більше 80%.

Технічне обслуговування

Обслуговування за потреби

Один раз на рік необхідно проводити очищення поверхні корпусу датчика від пилу, павутиння та інших забруднень вологою серветкою

рекомендації по догляду

Не протирайте пристрій речовинами, що містять спирт, ацетон, бензин та інші активні розчинники.

Перевірка батареї

Своєчасно перевіряйте з планшета залишкову ємність батареї та замінюйте батарею на нову, дотримуючись полярності за необхідністю

Перевірка зв’язку з планшетом

Розмістіть на датчик на місце експлуатування та перевірте наявність стійкого зв’язку

Тривалість роботи батареї залежить від якості батареї, своєчасного виявлення випадків нестійкого зв'язку з планшетом та своєчасного усунення передавання хибних тривог через забруднення чутливого елемента, встановленого у корпусі датчика

Зберігання та транспортування

Датчики у транспортній тарі повинні зберігатися в опалювальних вентильованих приміщеннях (складах). У приміщенні для зберігання не повинно бути струмопровідного пилу, парів кислот, лугів і газів, що викликають корозію і руйнують ізоляцію. Клас кліматичних умов зберігання 1К3 згідно з ДСТУ EN 60721-3-1 (від мінус 5 до 45 °С).

Паковані підприємством-виробником датчики можуть бути транспортовані будь-якими закритими транспортними засобами відповідно до правил перевезення вантажів, що діють на транспорті даного виду (в залізничних вагонах, автомашинах, контейнерах, герметичних опалювальних відсіках літаків, трюмах). Клас кліматичних умов транспортування 2К3 згідно з ДСТУ EN 60721-3-1 (від мінус 25 до 75 °С).

Гарантії виробника

відповідність датчика

Виробник гарантує відповідність датчика вимогам конструкторської документації при дотриманні споживачем умов транспортування, зберігання, монтажу, налагодження та експлуатації.

ВНЕСЕННЯ ЗМІН У КОНСТРУКЦІЮ

Виробник має право вносити зміни в конструкцію датчика без попереднього повідомлення користувача.

Використання не за призначенням

Використання датчика не за призначенням та не за умовами, визначеними цим документом, є порушенням правил експлуатації датчика і припинення гарантійних зобов'язань виробником.

Вияв невідповідності

Датчик, у якого протягом гарантійного терміну за умови дотримання правил транспортування, монтажу та експлуатації буде виявлено невідповідність вимогам, зазначеним у цьому паспорті, безкоштовно замінюється або ремонтується підприємством-виробником.

Ушкодженні вироби

Гарантійні зобов'язання не поширюються на вироби, що мають механічні пошкодження, а також, якщо дефект виник в результаті неправильного монтажу, підключення і експлуатації датчика.

Покривання витрат

Гарантійні зобов'язання не покривають витрати, пов'язані з доставкою або пересиланням датчика до/з гарантійної майстерні (авторизованого сервісного центру), а також витрати по монтажу/демонтажу датчика.

виникнення аварій

Датчик не рятує від ймовірності виникнення аварій у системі регулювання мікрокліматом, а тільки може зменшити можливі небажані наслідки таких аварій.

Відповідальність користувача

Відповідальність за працездатність датчика, технічне обслуговування та своєчасне звернення до сервісної служби з приводу усунення поламок в роботі датчика покладається на користувача.

Повернення товару

Відповідно до Закону про захист прав споживачів, користувач має право повернути придбаний пристрій продавцю, та отримати кошти за придбання товару протягом двох тижнів з дати придбання.

Сервісні послуги

Для уникання можливих непорозумінь з сервісною службою, зберігайте чеки протягом гарантійного терміну експлуатації.

термін експлуатації

Гарантійний термін експлуатації 36 місяців. Гарантія не поширюється на батарею живлення.

ПРАВО НА РЕМОНТ

Протягом гарантійного терміну покупець має право на ремонт або заміну датчика при виявленні несправностей, що сталися з вини виробника і за умови виконання вказівок по встановленню та експлуатації.

Відповідальність виробника

Виробник не несе відповідальність за шкоду, причиною якої стали несправності виробів сторонніх виробників або дії третіх осіб.

Відповідність

Датчик відповідає вимогам технічних регламентів з електромагнітної сумісності, радіообладнання та безпеки низьковольтного електричного обладнання.

 

Відомості про ремонт

Ремонт датчика, у якого не закінчився гарантійний строк і який експлуатувався згідно з умовами, визначеними цим документом, здійснюється підприємством-виробником.

Несправний датчик надсилається підприємству-виробнику з документом, в якому вказано дату продажу та супровідним листом, у якому повинні бути зазначені: характер несправності, місце установлення, прізвище і телефон контактної особи.

 

Відомості про утилізацію

Датчик не несе загрозу для здоров’я людей та навколишнього середовища. Після закінчення терміну служби його утилізація проводиться без прийняття додаткових засобів захисту навколишнього середовища згідно з діючими правилами утилізації продуктів. Після закінчення терміну служби батареї, її утилізація має проходити згідно з діючими правилами утилізації таких продуктів.